Straż pożarna ostrzega: za podpalanie traw grożą poważne konsekwencje

Już od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Głównym powodem takie stanu rzeczy nie jest jednak wypalanie pod uprawę, a ludzka złośliwość i chęć dziwnie pojętej zabawy. Strażacy szacują, że konieczność ich interwencji w 94% odpowiada szkodliwa działalność człowieka.Trzeba jednak pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko.

W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania.

Niestety niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Co roku w Polsce giną ludzie.

Zabrzańscy pożarnicy przy pożarach łąk interweniowali już kilkadziesiąt razy. Praktycznie zawsze powodem jest podpalenie lub przypadkowe zaprószenie (na przykład od papierosa).

Jeśli jednak sprawca zostanie przyłapany, to grożą mu surowe konsekwencje.

Na podstawie kodeksu wykroczeń sprawcom pożarów zagraża kara grzywny nawet do 5000zł! Gdy pożar zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.