Ochotnicza Straż Pożarna w Zabrzu ma już 100 lat!

Ochotnicza Straż Pożarna w Zabrzu-Kończycach skończyła 100 lat. Tak okrągłego jubileuszu nie sposób nie uczcić. Piątek (30 września) był więc świętem naszych strażaków.

Obchody rozpoczęły się o godz. 16. Wtedy kończyckiej jednostce wręczono sztandar, a wraz z nim Złoty Znak Związku. To wielkie wyróżnienie. Oficjalną część zakończyła uroczysta masz św. W kościele pw. Świętego Ducha.

Urodziny, tym bardziej setne, trzeba uczcić również zabawą. Jubilaci zorganizowali na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Kończycach festyn, który przyciągnął tłumy.

Razem ze strażakami z OSP świętowali również koledzy po fachu z Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele innych służb, samorządowcy i mieszkańcy. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik oraz st. bryg. Jacek Kycia, komendant miejski PSP.

– To dla nas wielki dzień, wielkie święto. Widzimy, że nasza służba jest szanowana i doceniana – mówi st. asp. Adam Widera, prezes zabrzańskiej jednostki OSP.

Podczas festynu czas umilała muzyka zespołu Karlik oraz orkiestry dętej KWK Makoszowy. Dla przybyłych przygotowano również projekcje filmów o służbie w straży pożarnej, prezentacje strażackiego sprzętu oraz specjalny pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu PSP.

– Zawsze interesowały mnie takie pokazy. Patrząc z bliska jak wygląda praca strażaka jeszcze bardziej rośnie szacunek do tych ludzi – mówi pan Robert, który na festyn przyszedł z córką. – Niemal cała moja rodzina jest związana ze strażą, dlatego takie święta są mi szczególnie bliskie. Cieszę się widząc tylu zainteresowanych ludzi – dodaje pani Jolanta.

Dziennik ZachodniBartosz Pudełko