Warning: Missing argument 1 for get_post(), called in /profiles/p/pi/pia/piasq1/osp-zabrze.cba.pl/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/class-opengraph.php on line 511 and defined in /profiles/p/pi/pia/piasq1/osp-zabrze.cba.pl/wp-includes/post.php on line 371
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Zabrzu

Strażak – Anioł współczesnego świata… on swoje życie ofiaruje Tobie …

Ratują ludzi i gaszą pożary

Narażają swoje życie ratując innych ludzi. Ofiarnie, z poświęceniem, często w trudnych warunkach służą pomocą mieszkańcom. Zawsze gotowi do akcji: gaszenia pożaru, wypompowania wody z piwnic, ratowania ludzi spod gruzów zawalonej kamienicy czy niesienia pomocy ofiarom kataklizmów. Tacy są strażacy, również ci, którzy strażakami są społecznie.

 

OSP w Grzybowicach działa od 84 lat. W tej jednostce pracuje społecznie 25 strażaków. (© fot. Jerzy Przybysz.)
O tym, jak bardzo Ochotnicza Straż Pożarna jest w Zabrzu potrzebna, przekonali się podczas niedawnej powodzi makoszowianie. Ale nie tylko, bo grupa zabrzańskich strażaków ochotników pojechała też do Warszawy, aby ratować stolicę przed wysoką falą Wisły.W Zabrzu działają cztery jednostki OSP: w Kończycach, Mikulczycach, Grzybowicach i Makoszowach. Pracuje w nich społecznie ponad 220 strażaków ochotników. Najstarszą OSP jest mikulczycka, która istnieje od 111 lat.

- Jesteśmy jednym z niewielu dużych miast na Śląsku, które ma tyle jednostek OSP. Działają w nich ludzie z potencjałem, którym chce się robić coś dla innych – mówi Henryk Michalski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Zabrzu. – Trzy nasze jednostki są w krajowym systemie ratownictwa – dodaje Michalski.

Strażacy ochotnicy na co dzień często pracują w różnych firmach i zakładach. Mają rodziny, obowiązki, zainteresowania. Mimo to są zawsze gotowi do ciężkiej, bardzo niebezpiecznej pracy.

Np. takiej, jak przy umacnianiu wału na Kłodnicy i kilkudniowym ratowaniu Makoszów przed wielką wodą, a potem ewakuacji ludzi pontonami.- Strażacy ochotnicy to ludzie, którzy pomagają, bo taka ich natura. Niektórzy w domu słyszą, że dla rodziny czasu nie mają, a dla OSP zawsze go znajdą – opowiada Jacek Wawrzkiewicz, naczelnik OSP Mikulczyce i komendant OSP w Zabrzu. – W OSP Mikulczyce pracuje 37 strażaków w różnym wieku. Mamy również drużyny młodzieżowe. Dysponujemy dwoma wozami – wylicza.

Dariusz Lis, naczelnik OSP w Grzybowicach zawodowym strażakiem jest od 21 lat, a w OSP działa od 30 lat!- Nasza jednostka istnieje od 84 lat. Czynnych strażaków mamy 25 i około 10 wspierających – mówi Dariusz Lis. – Jesteśmy wszędzie tam w Grzybowicach, gdzie coś się dzieje, pojawiło się zagrożenie. Ruszamy też z odsieczą mieszkańcom innych dzielnic. Ostatnio były to Makoszowy – dodaje Lis.

Z kolei Adam Widera, naczelnik OSP Kończyce, podkreśla, że praca strażaka to całe jego życie. Dlatego wolny czas poświęca również na społeczną pracę w OSP. 

Jest jednak spora grupa strażaków, która swoją pracę wykonuje niemal non stop, ponieważ zawodowo pracuje w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu. St. bryg. Jacek Kycia, komendant zabrzańskiej straży pożarnej, działa też w OSP Kończyce. Jak opowiada, strażakiem jest z dziada pradziada. 

- Mój pradziadek, dziadek i ojciec byli zawodowymi strażakami, więc wychowywałem się w tym strażackim duchu.

Zresztą ja się niemal urodziłem w komendzie w Katowicach Ligocie, bo kiedyś rodzice tam mieszkali, a ojciec dostał tam mieszkanie służbowe – śmieje się Kycia.Jak podkreśla, współpraca między zawodową strażą pożarną a jednostkami OSP układa się bardzo dobrze.

- Wspieramy je swoim doświadczeniem, umiejętnościami i wiedzą, organizujemy szkolenia. Dzięki temu możemy liczyć na ich wsparcie i pomoc podczas akcji pożarniczych i przeciwpowodziowych – opowiada komendant Kycia. – Z drugiej strony cieszymy się, że OSP istnieje, bo remizy to miejsca, gdzie mieszkańcy dzielnic się integrują i wychowują kolejne pokolenia młodzieży – podkreśla.

Bodaj najbardziej znanym w kraju strażakiem z Zabrza jest gen. Piotr Buk, były komendant Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, a później Komendy Głównej PSP w Warszawie. Dziś gen. Buk wspiera szeregi OSP Mikulczyce.- To mój wychowanek – mówi z dumą Jacek Wawrzkiewicz.

Dziennik ZachodniMaria Olecha